Jak należy prasować koszule?

Mogłoby się wydawać, że prasowanie koszuli jest stosunkowo proste. Jednak wiele osób ma z tym problem i ich ubranie nawet po wyprasowaniu, nie prezentuje się zbyt dobrze. Jak zatem podejść do tego prawidłowo?

Na samym początku zawsze warto upewnić się, czy koszula jest czysta. Jeśli bowiem jakieś zabrudzenie zostanie poddane wysokiej temperaturze może się utrwalić, co poskutkuje zniszczeniem się koszuli. Wszystkie guziki powinny być rozpięte, by mieć swobodny dostęp do poszczególnych części koszuli. Kołnierzyk natomiast powinien zostać pozbawiony fiszbiny. Żelazko także musi być odpowiednio przygotowane. Należy nalać do niego wody według zaleceń producenta, włączyć generowanie pary i ustawić odpowiednią temperaturę, która jest dedykowana dla danego materiału. Przed rozpoczęciem prasowania warto zwilżyć delikatnie koszulę wodą, by była jedynie wilgotna i pozostawić ją na około kwadrans, delikatnie zwijając. Warto pamiętać, że koszule ciemne, należy prasować przez ściereczkę. Dzięki temu zapobiegniemy świeceniu się materiału.

Samo prasowanie powinno się zaczynać od kłopotliwego kołnierzyka. Należy go przeprasować z obu stron, ponieważ tak postępuje się z elementami koszuli, składającymi się z więcej niż jednej warstwy. Najpierw oczywiście powinno się wyprasować stronę niewidoczną, a następnie widoczną. Po kołnierzyku automatycznie warto przejść do barków, naciągając je odpowiednio na wąską część deski. Wówczas można dotrzeć do każdego zakamarka. Najlepiej jest zacząć od jednej strony, przejść płynnie przez środek i skończyć na drugiej.

Kolejno należy zająć się mankietami. Zaczyna się od strony widocznej, a zatem w przypadku koszuli na guziki wewnętrznej, natomiast jeśli chodzi o koszulę na spinki, wówczas jest to strona zewnętrzna. Guziki zawsze należy omijać, wysoka temperatura mogłaby je uszkodzić.

Po mankietach przychodzi pora na kłopotliwe rękawy. Należy je ułożyć wzdłuż szwu, nie zaprasowując drugiego kantu, ponieważ wówczas źle się to prezentuje. Oczywiście pod spodem nie powinna powstać żadna fałda, więc koszula musi być porządnie naciągnięta. Po wyprasowaniu jednej strony, konieczne jest także przejechanie żelazkiem drugiej, również tylko wzdłuż szwu. Natomiast pozostawiony kant przeciwny, na końcu należy ułożyć na środku i delikatnie przeprasować, by był on gładki i nie powstało żadne zagięcie. By oszczędzić sobie takiego kłopotu, można również zakupić rękawnik, który jest przeznaczony do prasowania rękawów.

Największym wyzwaniem są duże powierzchnie koszuli, które pozostają na koniec. Je należy naciągnąć na deskę od strony kołnierzyka, i zacząć prasowanie od lewego przodu. Jeśli ktoś jest leworęczny, wówczas powinien postąpić odwrotnie. Następnie koszula powinna być przesuwana na plecy, aż na prawy przód. Koszulę należy prasować oczywiście od karczka w dół. Ważne jest również to, by nie pomijać przestrzeni między guzikami i pamiętać o tym, że przód koszuli jest najważniejszy i należy przyłożyć się do idealnego jej wyprasowania. Jeśli koszula posiada kieszonkę, należy zacząć prasowanie właśnie od niej. Powinno się ją wyprasować dwustronnie, a następnie czubkiem żelazka wygładzić materiał z przodu wokół niej.

Po wyprasowaniu koszuli warto zapiąć ją na dwa pierwsze guziki, by nie straciła ona na fasonie.